Centrum Incjatyw Edukacyjnych w Kartuzach

Puszczyk fot. Katarzyna Iwan Malawska

 

Warsztaty terenowe „SOS dla sów” – zapraszamy do udziału!

Miejsce spotkania: Centrum Inicjatyw Edukacyjnych, ul. Słoneczna 3 w Kartuzach

Termin: 31.03.2017 r., godz. 18:30 – 21:00

Stowarzyszenie Ochrony Sów w partnerstwie z Centrum Inicjatyw Edukacyjnych w Kartuzach serdecznie zapraszają na bezpłatne warsztaty terenowe „SOS dla sów”. To już przedostatnie spotkanie w ramach projektu prowadzonego przez nasze Stowarzyszenie – Kampanii edukacyjnej pn. „Sowy Pomorza. Edukacja dla bioróżnorodności’. Projekt dotowany jest przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Spotkanie terenowe są częścią naszego rocznego projektu edukacyjnego i cieszą się ogromną popularnością. Do tej pory uczestniczyło w nich 300 mieszkańców Pomorza i gości z innych regionów kraju. Aktualnie są to nasze jedenaste warsztaty na terenie woj. pomorskiego. Najbliższe spotkanie odbędzie się 31.03.2017 r. w Kartuzach. Rozpocznie się o godz. 18:00 krótką prelekcją z pogadanką w Sali Centrum Inicjatyw Edukacyjnych, po której wyruszamy w teren na nasłuch sów.

Warsztaty „SOS dla sów” są wyśmienitą okazją do poznania tajemnic sowiego życia. Jest to wąsko wyspecjalizowana grupa ptaków, która wzbudza zarówno euforię, zachwyt, ale i niekiedy strach. Ten strach wynika z niewiedzy, zabobonów, przekazywanych z pokolenia na pokolenie historii, które mogą wywołać ciarki na plecach. Naszym spotkaniem chcemy przybliżyć ekologię tych ptaków oraz wyjaśnić, dlaczego są ważnym, pożytecznym elementem przyrody. Tym razem uwagę poświęcimy gatunkom bytującym pośród ludzi, w miastach i wsiach. Opowiemy o ciekawostkach z ich życia oraz o przyczynach zanikania gatunków oraz sposobach ochrony sów. Zdradzimy jak prowadzić ich obserwacje i nasłuchy, by nie płoszyć i nie stwarzać zagrożenia tym ptakom. Przybliżymy specyfikę prac badawczych nad sowami. Opowiemy o naszych działaniach terenowych i ochroniarskich oraz niezwykle ważnej inicjatywie – Atlasie Sów Polski – bazie obserwacji żywych czy martwych osobników oraz śladów ich bytowania. Zależy nam na promocji atlasu wśród ludzi, by zebrać jak najwięcej danych, które posłużą do lepszego rozpoznania liczebności i rozmieszczenia tych ptaków w kraju oraz ich ochrony czynnej. Każdy z nas może mieć wkład w ten ważny popularnonaukowy cel. Warsztaty będą też okazją do prowadzenia nasłuchów sów w pobliskim lesie. Uczestników warsztatów prosimy o zabranie latarek i odpowiedniego, ciepłego ubioru.

Z uwagi na specyfikę warsztatów, obowiązują zapisy. Prowadzi je koordynator projektu, Ewelina Kurach. Kontakt:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Przewidujemy grupę 30 osobową. Serdecznie zapraszamy osoby indywidualne, rodziny z dziećmi, mieszkańców Pomorza, ale również i tych, którzy w tym czasie będą gościli na Kaszubach.

Źródło informacji: https://www.facebook.com/events/1273567432750155/

Serdecznie zapraszamy!